Privátní sauna saunového klubu Perfect Spring v Plzni

Zážitkové saunování

Otevřeno denně 15:00 - 21:00 hod

Co je zážitkové saunování?

Zážitkové saunování představuje zcela odlišný prožitek z pobytu v sauně, než na který jste zvyklí z individuálního saunování, ať už ve veřejných saunách nebo v saunách privátních.

Tento typ saunování zastřešuje tzv. saunové ceremoniály, což jsou cca 15 minut dlouhá představení, která přímo v sauně vede saunový mistr – člověk, který je na svou práci školený, rozumí jí a jehož cíl je Váš saunový prožitek zintenzivnit a zpříjemnit.

Saunér přichází do sauny s kbelíkem vody, naběračkou, sadou ručníků a ledovými koulemi pokapanými 100% éterickými oleji. Poté, co všechny saunující se uvede do své své show a vysvětlí jim, co je čeká a nemine :-), začíná svoji práci.

Nejprve si ochladí kameny jemným politím vodou, na ty následně položí první ledovou kouli, jež nese vybraný éterický olej, kolem koule kameny znovu polije, aby podpořil tání ledu a výpar vody nesoucí éterický olej do vzduchu – a následně začíná pracovat s touto párou nesoucí vábivou vůni, jež Vás dle typu užitého éterického oleje buď zklidňuje, nabuzuje, uvolňuje nebo má za výsledek jiné žádoucí stavy. Saunér páru a teplo z kamen ručníky rozmávává po celé sauně, pracuje při tom v souladu s hudbou, kterou si připravil, ladně Vás ovívá, nebo přistupuje k tzv. parním nárazům, které silně zintenzivňují intenzitu Vašeho saunového prožitku. Výsledkem práce saunéra je intenzivně prožitá saunová seance, po níž si každý saunující se rád odpočine a nechá ve svém těle plně doznít to, co zažil.

Jaké jsou typy saunových ceremoniálů?

Saunové ceremoniály nejsou pouze jednoho druhu, ale můžete zažít různé, s odlišnou intenzitou i účelem.

  • relaxační – klidnější ceremoniál s relaxační hudbou, který se postará o zklidnění Vaší mysli
  • peelingový – ceremoniál, který ke svému konci nabízí solný či krémový peeling, jež zbaví Vaši kůži toho, co již nepotřebuje, a dokonale Vás očistí
  • energetický – rychlejší a živější ceremoniál, který silně zintenzivní prožitek tepla během saunového procesu
  • divadelní – ceremoniál s příběhem, který Vás vtáhne do děje

Kdo u nás v centru saunuje?

U nás v sauně na hlavním zimním stadionu v Plzni saunují saunoví mistři Ondřej a Dominika Paškovi. Oba v této sauně jako saunéři prosaunovali sezonu 2018-2019 a v těchto letech prošli několika školeními týkající se této práce. Dominika také soutěžila na mistrovství ČR v saunových ceremoniálech v březnu 2019 a o této její zkušenosti si můžete přečíst hned dva články:

Jak jsem se jednou bála aneb (ne)soutěžit na Saunafestu tři týdny před porodem? 

MAMA: O mém soutěžním ceremoniálu na saunovém mistrovství měsíc před porodem – aneb (ne)chodit v těhotenství do sauny (pravidelně)?

Kdy můžete saunové ceremoniály zažít?

U nás v saunovém centru saunují Ondra s Dominikou každé pondělí, středu a čtvrtek od 18 do 21h a harmonogram ceremoniálů je následující:

18h, 18.45h, 19.30h, 20.15h 


Řekli o zážitkovém saunování pod naší taktovkou: 

„V sauně mám ráda klid a relax, ještě víc však miluji saunové ceremoniály – a to hlavně proto, že saunér spoluvytváří úžasnou atmosféru a komunikací s účastníky saunování pomáhá lidem vytvářet komunitu každotýdenního setkávání. Baví mě poznávat se s těmi lidmi navíc v nahotě, kdy se těžko něco skrývá. Těším se na překvapení ve formě peelingu, nějaké dobrůtky nebo nové originálně namíchané vůně z éterických olejů. Moc se mi líbí přijímat pozornost, kterou saunér věnuje mým směrem. Cítím se opečovávaná a to miluje každá žena. A v konci konců saunový ceremoniál může být veden nejen dynamicky, ale i v relaxaci a klidu, které v sauně tolik miluji.“ – Markéta

„Asi bych to rozdělil do dvou částí. Jedna zahrnuje takové to klidné saunování, kdy si skutečně člověk po celém dni lehne a jen odpočívá a užívá si ticho, prostě klid a úplně vypne. Ta část s ceremoniálem je taková relaxační. Něco jako když jdeš s přáteli někam posedět. Je fajn, když se sejde parta lidí, které to baví, dokáží tu pohodu a radost předávat dál, a to vše v příjemném prostředí. To, že sanování má velice kladný vliv na zdraví, ani nemusím popisovat. Pravdou je, že se těším na každý čtvrtek, kdy se zase setkám s dobrou partou, ještě lepší saunérkou a pořádnou dávkou horkého proudění vzduchu kolem sebe.“ – Pavel